• 1. Charakteristika MŠ

• Materská škola je 2-triedna. Celodennou i poldennou výchovou a vzdelávaním poskytuje pred primárne vzdelávanie deťom spravidla vo veku od 3  do 6 rokov a deťom s odloženou povinnou školskou dochádzkou. Deti po dovŕšení dvoch rokov môžu byť prijaté do MŠ, ak sú na to vytvorené materiálne, personálne, bezpečnostné podmienky.

MŠ sídli v budove Základnej školy Volkovce od 1.septembra 2012. Tvorí samostatný subjekt, nie je súčasťou základnej školy,  je bez právnej subjektivity. Má päť kmeňových pracovníčok: riaditeľka, tri učiteľky a prevádzková pracovníčka. Vedúca školského stravovania je kmeňová zamestnankyňa základnej školy.

Vchod do budovy je označený osobitne pre materskú školu a zvlášť pre základnú školu. Je potrebné riadiť sa pokynmi návštevníkov do budovy a dodržiavať dané pokyny, keďže v budove sú dve školy. Vstupnou chodbou rodičia prejdú do šatne pre deti, kde svoje deti prezlečú, preobujú a odovzdajú službukonajúcej učiteľke vo svojej triede.

Trieda pre staršie deti je priestranná, vyhovujúca na pohybové a edukačné činnosti, má plynulý prechod do spálne. V tejto miestnosti je priestor na hru, edukačné a pohybové. V triede je 22 detí vo veku od: 4 – 6 rokov. Druhá trieda je pre 3 -4 ročné deti, je priestranná, svetlá s počtom detí 19. Je tam vytvorený priestor pre hru, pohybové a edukačné činnosti. Deti postupne pribúdajú po dovŕšení 3 rokov, pokiaľ to kapacita tried dovolí.

Sociálne zariadenia má materská škola samostatne zriadené pre deti materskej školy. Deti majú veku primerané WC a umyváreň.

Materská škola má samostatnú jedáleň, ktorá je zároveň prípravovňou jedál /desiaty a olovrantov/. Prevádzková pracovníčka v jedálni umýva riad v dreze. Je tam bojler na teplú vodu. Stravovanie sa uskutočňuje na dvakrát. Najskôr stolujú mladšie deti a po nich staršie deti. Do šatne najskôr chodia mladšie deti, po nich staršie deti. V suteréne školy je sklad učebných pomôcok a náradia a archív.

Školské ihrisko je v areály školského dvora v zadnej časti. Je novovybudované  s preliezkami, hojdačkami a pieskoviskom. Na pohybové aktivity využívame školský areál. Areál školy je oplotený. V prípade nepriaznivého počasia ako je blato pobyt vonku s deťmi sa uskutočňuje na platni pred budovou školy, prípadne na multifunkčnom ihrisku. Do budovy MŠ sa zákonný zástupca dieťaťa prihlási zvončekom.

V okolí MŠ je veľká záhrada, vybavená pieskoviskami, preliezkami, čo umožňuje deťom uskutočňovať pohybovo-relaxačné aktivity.

Hlavným cieľom výchovy a vzdelávania v materskej škole je dosiahnutie optimálnej kognitívnej, senzomotorickej a sociálno-citovej úrovne ako základu pre školské vzdelávanie v základnej škole a pre život v spoločnosti.

Predprimárne vzdelávanie je uskutočňované podľa vlastného Školského vzdelávacieho programu „CESTA ZA POZNÁVANÍM A KOMUNIKOVANÍM“, vypracovaného podľa Štátneho vzdelávacieho programu pre predprimárne vzdelávanie v materských školách.