- Úvodné ustanovenia
- Základné údaje
- 1. Charakteristika MŠ
- 2. Prevádzka MŠ
- 3. Vnútorná organizácia MŠ
- 4. Dochádzka detí do MŠ
- 5. Úhrada poplatkov za dochádzku do MŠ
- 6. Podmienky prijatia dieťaťa do MŠ
- 7. Práva a povinnosti detí a ich zákonných zástupcov, preberanie detí z MŠ
- 8. Prevádzka a vnútorný režim MŠ
- 9. Vymedzené povinnosti a práva zamestnancov MŠ
- 10. Derogačná klauzula
- 11. Bezpečnosť a ochrana zdravia detí a ochrana pred sociálno-patologickými javmi, diskrimináciou alebo násilím
- 12. Podmienky zaobchádzania s majetkom MŠ
- 13. Ochrana osobných údajov
- Záverečné ustanovenia
- Prílohy
4. Dochádzka detí do MŠ
- Zákonní zástupcovia sú povinní odovzdať dieťa pani učiteľke do triedy a učiteľka za dieťa zodpovedá od jeho prevzatie , až po odovzdanie zákonnému zástupcovi, alebo inej splnomocnenej osobe.
- Preberanie detí medzi učiteľkami sa uskutočňuje písomnou formou – podpisom odovzdávajúcej a preberajúcej učiteľky v rannom filtri.
- Zákonný zástupca privádza dieťa do MŠ v ranných hodinách spravidla od 6:30 hod. do 8:15 hod., potom sa MŠ uzamyká z bezpečnostných dôvodov a prevezme ho spravidla v čase od 15:00 hod. – 16:30 hod.
Zákonný zástupca preberá dieťa z MŠ v čase od 11:00 hod. do 11:15 /ak je dieťa prihlásené len na desiatu/,
od 12:00 hod. do 12:15 /ak je dieťa prihlásené na desiatu a obed/,
od 15:00 do 16.30 hod./ak je dieťa prihlásené na celodenný pobyt/.
Zákonný zástupca po prevzatí dieťaťa opúšťa so triedu/školský dvor MŠ a nezostáva sa ešte „akože“ pohrať – je to z bezpečnostných dôvodov, kedy síce dieťa je ešte v MŠ, ale rodič si ho už prebral a čaká kedy sa ešte „pohrá“.
-
- Zákonní zástupcovia sú zodpovední za to, že do MŠ odovzdajú dieťa zdravé.
- Učiteľka môže odmietnuť prevzatie dieťaťa, ak zistí, že jeho zdravotný stav nie je vhodný na prijatie do MŠ.
Dôvody pre neprijatie dieťaťa do MŠ ako prevencia ochrany zdravia ostatných detí
-
- so zvýšenou teplotou,
- užívajúce antibiotiká,
- s vírusovými ochoreniami,
- s hnačkami, so zvracaním,
- so silným/dráždivým kašľom,
- so zápalom očí a hnisavým výtokom z očí,
- pedikulóza/voš vlasová - opätovný nástup dieťaťa vylúčeného z materskej školy pri zistení prenosného parazitárneho ochorenia je možný len po jeho úplnom vyliečení,
- s infekčnými chorobami,
- deti so zlomeninami končatiny v sadrovom obväze,
- deti s úrazmi, s nevybratými stehmi, krátko po operáciách,
- podávanie liekov, pichanie injekcií /v prípade alergií na hmyz/ v materskej škole neupravuje žiadny právny predpis, učiteľky na to nemajú oprávnenie –ich nesprávne podanie by mohlo ohroziť život dieťaťa,
/dieťa a ani učiteľky si vôbec nemusia všimnúť, že dieťa uštipol nejaký hmyz a u dieťaťa môžu nastať vážne zdravotné komplikácie/
Možnosti, ktoré poskytuje zákonnému zástupcovi dieťaťa MŠ ak sa vyskytne takýto prípad /podávanie liekov, pichanie injekcií :
-
- úprava dochádzky dieťaťa
- umožnenie účasti rodiča na výchove a vzdelávaní počas podávania lieku – aby liek podával rodič, aj aplikoval injekciu
- Zákonní zástupcovia dieťaťa sú povinní oznámiť do materskej školy výskyt infekčnej choroby v mieste bydliska dieťaťa a to z toho dôvodu, aby sa v priestoroch MŠ mohli včas urobiť potrebné opatrenia.
- Ak dieťa v MŠ ochorie počas dňa, učiteľka zabezpečí izoláciu od ostatných detí, poskytne mu prvú pomoc, zabezpečí dozor a telefonicky informuje o zdravotnom stave dieťaťa jeho zákonného zástupcu.
- Je potrebné, aby rodičia, zákonní zástupcovia svoje deti po chorobe doliečili a do MŠ priviedli zdravé.
- V súlade s § 144 ods. 9 a 10 školského zákona, ak sa dieťa nemôže zúčastniť na výchove a vzdelávaní v materskej škole: je jeho zákonný zástupca povinný oznámiť bez zbytočného odkladu príčinu a predpokladaný čas jeho neprítomnosti /telefonicky, písomne v zošite na oznamovanie neprítomnosti detí, ktorý je umiestnený v šatni
- Ak je neprítomnosť dieťaťa dlhšia ako 30 po sebe nasledujúcich dní, oznámi zákonný zástupca dieťaťa dôvod jeho neprítomnosti písomne, pričom po opätovnom nástupe dieťaťa do MŠ predloží písomné vyhlásenie o jeho zdravotnom stave.
- Ak neprítomnosť dieťaťa v MŠ trvá viac ako päť po sebe nasledujúcich dní, predloží jeho zákonný zástupca potvrdenie o zdravotnom stave dieťaťa. Potvrdenie je v šatni MŠ na viditeľnom mieste. (vyhlásenie o bezinfekčnosti). Bez uvedeného potvrdenia nebude dieťa prijaté do kolektívu.
OSPRAVEDLNENIE NEPRÍTOMNOSTI Z DOVODU OCHORENIA V MATERSKEJ ŠKOLE
Lehoty uvedené v školskom zákone sa vo vzťahu k materskej škole týkajú len povinného predprimárneho vzdelávania. Teda, ak ide o dieťa materskej školy, ktoré neplní povinné predprimárne vzdelávanie, vo všeobecnosti sa potvrdenie od lekára nevyžaduje bez ohľadu na dĺžku neprítomnosti dieťaťa, okrem situácií podľa § 144 ods. 13 školského zákona.
Ak dieťa plní povinné predprimárne vzdelávanie a neprítomnosť z dôvodu ochorenia trvá najviac 7 po sebe nasledujúcich vyučovacích dní alebo súhrnne maximálne 14 vyučovacích dní počas mesiaca, ospravedlňuje ju škola na základe žiadosti zákonného zástupcu / zástupcu zariadenia. Tu je potrebné zdôrazniť, že ide o ospravedlňovanie „z dôvodu ochorenia“, nie z akéhokoľvek dôvodu.
Potvrdenie od lekára sa vyžaduje na ospravedlnenie neprítomnosti
- viac ako 7 po sebe nasledujúcich vyučovacích dní, t. j. 8 a viac po sebe nasledujúcich vyučovacích dní alebo
- súhrnne viac ako 14 vyučovacích dní počas mesiaca, t. j. 15 a viac vyučovacích dní.
Ak ide o neprítomnosť dieťaťa trvajúcu 8 a viac po sebe nasledujúcich vyučovacích dní alebo opakovanú (aj kratšiu) neprítomnosť počas mesiaca, ktorá súhrnne za celý mesiac presahuje 14 vyučovacích dní, 15. vyučovací deň a ďalšie vyučovacie dni neprítomnosti v príslušnom mesiaci ospravedlňuje škola len na základe žiadosti zákonného zástupcu / zástupcu zariadenia, ktorý predloží potvrdenie od lekára.
Mesiacom, počas ktorého môže materská škola ospravedlniť súhrnne najviac 14 dní bez predloženia lekárskeho potvrdenia, sa rozumie obdobie od prvého dňa neprítomnosti dieťaťa po deň nasledujúceho kalendárneho mesiaca, ktorý sa svojím označením zhoduje s dňom toho kalendárneho mesiaca, kedy sa začala neprítomnosť dieťaťa, napríklad od 7. októbra do 7. novembra bez ohľadu na to, či sú medzi týmito dňami víkendy, dni pracovného pokoja alebo dni prerušenia prevádzky materskej školy, teda nejde o 28/30/31 kalendárnych dní a ani o kalendárny mesiac (v príslušných ustanoveniach slovo „kalendárny“ nie je uvedené).
Ustanovenie vychádza zo štandardného počítania času v práve. Ak mesiac nemá deň, ktorý zodpovedá dňu, kedy začala lehota plynúť, lehota končí v posledný deň tohto mesiaca, napríklad od 30. januára do 28. februára. Obdobie ďalšieho príslušného mesiaca sa určuje začiatkom nasledujúcej neprítomnosti. Avšak, ak následná neprítomnosť trvá napríklad už od 4. novembra do 12. novembra, v súvislosti so sledovaným mesiacom od 7. októbra do 7. novembra, obdobie od 8. novembra sa sleduje ako nový mesiac.
Uvedené ospravedlňovanie platí pri ochorení dieťaťa a s tým súvisiacich lekárskych ošetrení alebo vyšetrení. Ak nadväzujúca neprítomnosť je z iného dôvodu, ako je ochorenie, škola môže vyžadovať za vyučovacie dni, ktoré nasledujú po ochorení, vo výnimočných a osobitne odôvodnených prípadoch doklad potvrdzujúci odôvodnenosť neprítomnosti podľa § 144 ods. 13. Po sebe nasledujúcimi vyučovacími dňami sa na tento účel rozumie aj následnosť prerušená dňami, počas ktorých sa výchova a vzdelávanie v materských školách neuskutočňuje, t. j. víkendy, dni pracovného pokoja alebo obdobie prerušenia prevádzky materskej školy
- v prípade víkendu sú piatok a pondelok dva po sebe nasledujúce vyučovacie dni,
- v prípade prerušenia prevádzky materskej školy sú posledný vyučovací deň pred prerušením prevádzky materskej školy a prvý vyučovací deň po prerušení prevádzky materskej školy dva po sebe nasledujúce vyučovacie dni.
Vo výnimočnom a osobitne odôvodnenom prípade môže škola vyžadovať lekárske potvrdenie o chorobe aj ak ide o neprítomnosť z dôvodu ochorenia v trvaní menej ako 7 po sebe nasledujúcich vyučovacích dní alebo súhrnne menej ako 14 vyučovacích dní počas mesiaca.
Medzi výnimočné a osobitne odôvodnené prípady, kedy materská škola môže vyžadovať potvrdenie od lekára v prípade akejkoľvek neprítomnosti z dôvodu ochorenia, teda aj neprítomnosť, ktorá nepresahuje ustanovený počet vyučovacích dní podľa § 144 ods. 11 a 12 školského zákona, patria najmä opakovaná neprítomnosť dieťaťa a okolnosti nasvedčujúce tomu, že ochorenie dieťaťa je účelový dôvod na ospravedlnenie jeho neprítomnosti.
Z vyššie uvedeného dôvodu je potrebné, aby materská škola v rámci kontroly riadneho plnenia predprimárneho vzdelávania, v jednotlivých prípadoch dôsledne posudzovala dôvody na vyžiadanie si potvrdenia od lekára na ospravedlnenie neprítomnosti dieťaťa na výchove a vzdelávaní.
-
- Potvrdenie od lekára o aktuálnom stave dieťaťa žiada učiteľka od jeho zákonného zástupcu v tom prípade, ak pri rannom filtri zistí u neho podozrenie na ochorenie. Dieťa sa vtedy do kolektívu nesmie prijať.
- Neprítomnosť dieťaťa a jeho odhlásenie zo stravy oznámi zákonný zástupca deň vopred do 16,30 hod., najneskôr do 7:30 hod. v deň neprítomnosti dieťaťa. Ak sa tak nestane, uhrádza plnú stravnú jednotku, ktorú obvykle dieťa odoberá.
- Podľa § 29 ods.7 zák.č.596/2003 o štátnej správe a školskej samospráve v platnom znení zmeny v osobných údajoch detí a v osobných údajoch identifikujúcich zákonných zástupcov detí ( zmena stavu, adresy, zamestnania, telefónneho čísla, zdravotnej poisťovne atď.) oznámi rodič triednej učiteľke.
- Zákonný zástupca je povinný informovať materskú školu o prípadných zdravotných problémoch dieťaťa alebo iných závažných skutočnostiach, ktoré by malo mať vplyv na priebeh výchovy a vzdelávania dieťaťa (§ 144 ods.7 písm. d) školského zákona. Informujeme zákonných zástupcov, že ak tak neurobia, riaditeľ po zistení okolností negatívne ovplyvňujúcich priebeh výchovy a vzdelávania, pristúpi k tomu, že rozhodne o diagnostickom pobyte dieťa, počas ktorého sa overí, či dôjde k zmene výchovy a vzdelávania z hľadiska organizácie, rozsahu alebo podmienok. Riaditeľ po predchádzajúcom písomnom upozornení zákonného zástupcu môže vydať rozhodnutie o prerušení dochádzky dieťaťa alebo o predčasnom ukončení predprimárneho vzdelávania z toho dôvodu, že MŠ nie je schopná vzhľadom na svoje podmienky poskytnúť výchovu a vzdelávanie primeraného druhu a stupňa zdravotne znevýhodneného dieťaťa.
- Zákonným zástupcom dieťaťa sa odporúča sledovať oznamy v šatni, zaujímať sa o obsah dňa v MŠ, spolupracovať s učiteľkami v záujme spoločného pôsobenia na dieťa, zúčastňovať sa na rodičovských stretnutiach a akciách uskutočňovaných školou.
- MŠ neposkytuje, nezverejňuje bez súhlasu zákonných zástupcov osobné údaje detí na internetovej stránke obce, školy, iným osobám.
Potvrdenia po chorobe
( nariadenie RÚVZ )
Z nariadenia ÚVZ SR sa vydávanie potvrdení o zdravotnej spôsobilosti dieťaťa praktickými lekári starostlivosti o deti a dorast budú vydávať nasledovne:
-
- V zmysle §24 odst.6 pís. a) zákona č.355/2007 Z. z. o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia v MŠ môže byť umiestnené len dieťa, ktoré je zdravotne spôsobilé na pobyt v kolektíve.
- V zmysle odst.7 cit. § potvrdenie o zdravotnej spôsobilosti, ktoré obsahuje aj údaj o povinnom očkovaní vydá zástupcom dieťaťa ošetrujúci lekár, povinnosť uvádzať údaj o očkovaní resp. o neočkovaní a jeho dôvodoch na potvrdení o zdravotnej spôsobilosti dieťaťa, je vyššie citovaným zákonom č. 355/2007 Z. z. pre praktických lekárov starostlivosti o deti a dorast jednoznačne ustanovená.
- Lekár praktickej starostlivosti o deti a dorast v rámci svojej pôsobnosti má povinnosť vydávať rodičom pred prvým nástupom dieťaťa do MŠ kompletnej potvrdenie o zdravotnej spôsobilosti dieťaťa, obsahujúce všetky požadované skutočnosti a údaje.
- V MŠ podľa hore uvedeného zákona môže byť umiestnené len dieťa, ktoré je:
a, Zdravotne spôsobilé na pobyt v kolektíve
b, Neprejavuje príznaky prenosného ochorenia
c, Nemá nariadené karanténe opatrenie
V bode a/ - potvrdenie rodič predkladá pred prvým vstupom do MŠ
V bode b/ a c/ - rodič, alebo zákonný zástupca dieťaťa potvrdzuje písomným vyhlásením a podpisom, že dieťa neprejavuje príznaky prenosného ochorenia a nemá nariadené karanténne opatrenie. Vyhlásenie nesmie byť staršie ako jeden deň.
Vyhlásenie
o bezinfekčnosti okolia dieťaťa a o tom, že dieťa neprejavuje príznaky prenosného ochorenia a nemá nariadené karanténne opatrenia.
Vyhlasujem, že moje dieťa ................................................... neprejavuje príznaky prenosného ochorenia a že Regionálny úrad verejného zdravotníctva ani lekár praktickej zdravotnej starostlivosti o deti a dorast menovanému dieťaťu nenariadil karanténne opatrenie (karanténu, zvýšený zdravotný dozor alebo lekársky dohľad).
Som si vedomý(á) právnych následkov v prípade nepravdivého vyhlásenia, najmä som si vedomý(á), že by som sa dopustil(a) priestupku podľa § 56 zákona č. 355/2007 Z.z. o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.
Vo ..................................... dňa .......................
..................................................................................
Meno, priezvisko a podpis zákonného zástupcu dieťaťa
Zákonní zástupca dieťaťa predkladá potvrdenie od lekára:
-
- Po hospitalizovaní dieťaťa v nemocničnom/infekčnom zariadení
- Po pedikulóze /zavšivavenie/
- Potvrdenie od lekára o aktuálnom stave dieťaťa môže žiadať učiteľka v tom prípade, ak pri rannom filtri zistí u neho podozrenie na nedoliečenie, na začínajúce ochorenie....
- Po siedmych dňoch neprítomnosti dieťaťa, ktoré má povinné predprimárne vzdelávanie