Výchovno-vzdelávacia činnosť:
Základným pedagogickým dokumentom je ŠVP a následne ŠkVP „ Cesta za poznávaním a komunikovaním“, vyjadruje základnú myšlienku nášho vzdelávacieho programu s dôrazom na všestranný rozvoj osobnosti každého dieťaťa. Dôraz kladieme na pohybové aktivity, prírodovednú a environmentálnu výchovu a ľudové zvyky a tradície. Základným východiskom pre plánovanie výchovno-vzdelávacej činnosti sú štyri obsahové celky, zostavené podľa ročných období. Každý obsahový celok je rozčlenený na určený počet týždňov s navrhnutými témami. Do plánovania sa premieta profilácia materskej školy, realizácia interných projektov. Rozdelenie vzdelávacích štandardov na výkonové úrovne je v kompetencii učiteliek a závisí od konkrétnej vedomostnej úrovne detí v príslušnej triede.
Farebná jeseň
Obsahový celok je zameraný u novoprijatých detí na adaptáciu na materskú školu, u ostatných detí na privítanie v prostredí materskej školy, zvítanie s kamarátmi, zamestnancami školy. Jeho cieľom je vytvárať spôsobilosti detí pri nadväzovaní kontaktov s rovesníkmi i dospelými, chápať význam práce osôb, ktoré sa o deti starajú, oboznámiť sa s novými riekankami, básňami, piesňami, pohybovými hrami ale i hračkami a materiálmi, z ktorých sú vyrobené, experimentovaním s farbami a materiálmi získavať nové skúsenosti a poznatky, skladať a zostavovať z rôznych tvarov, skladačiek. Jednotlivé témy na seba tematicky nadväzujú, rozvíjajú schopnosť detí spolupracovať, komunikovať, reagovať na otázky, pokyny. Poznávajú babie leto a prichádzajúcu jeseň, veci okolo nás, veci dennej potreby.
Dôležitosť kladieme na bezpečnosť, prechod cez cestu.
Kúzelná zima
Cieľom obsahového celku je navodiť atmosféru najkrajších sviatkov v roku, umožniť ich emocionálne prežívanie v rodine a v materskej škole. Prostredníctvom spoločných aktivít chceme oboznámiť deti s ľudovými tradíciami a zvykmi charakteristickými pre predvianočné a vianočné obdobie. Citové prežívanie detí chceme ďalšími aktivitami zamerať aj na prírodu a živočíšnu ríšu, rozvíjať schopnosť všímať si a vnímať zmeny v prírode, počasí v súvislosti s ročným obdobím. Ďalšou oblasťou rozširovania vedomostí a poznatkov detí budú poznávať zimné športy, ročné obdobia. Zima prináša ľuďom rôzne prekvapenia, milé aj nemilé. Je potrebné venovať pozornosť bezpečnosti v zimnom období. Nezabúdame ani na našich speváčikov prikŕmení, aby nám znova na jar veselo štebotali. Téma Fašiangov – v ktorej deti budú spoznávať minulosť predkov, zoznámia sa s ľudovými tradíciami v období fašiangov. Cieľom je uvedomiť si krásu a jedinečnosť ľudovej slovesnosti a v krátkych textoch poznať humor a vtip, priblížiť netradičné hudobné nástroje, poznávať ľudové kroje, masky a typické fašiangové dobroty. Ďalším okruhom chceme deťom zmysluplne a zaujímavo vysvetliť a priblížiť vesmír, rozvíjať predstavivosť v tejto oblasti a poskytnúť im nové vedomosti prostredníctvom využitia edukačných programov PC a IKT , encyklopédií a návštevou hvezdárne. Budeme využívať prácu s médiami ako tretej gramotnosti pre ľudstvo. No a hudba a umenie sa nám bude prelínať celým školským rokom vo výchovno-vzdelávacom procese.
Voňavá jar
Zámerom zaradenia tematického celku „Voňavá jar“ je upriamiť pozornosť detí na premeny prírody pod vplyvom postupného otepľovania a tak prostredníctvom priameho pozorovania a zážitku skúmania, experimentovania porozumieť prírodným procesom a javom. V tomto období slávime veľkonočné sviatky, prostredníctvom ktorých vedieme deti k poznaniu tradícií našej kultúry, k poznaniu a tolerancii iných kultúr. Tematické uchopenie Dňa Zeme poskytuje široké možnosti posilňovania ochranárskych postojov k prírode a spoluzodpovednosti za kvalitu životného prostredia. Naučíme sa hrovým spôsobom spoznávať obnoviteľné zdroje energie. Budeme poznávať putovanie dažďovej kvapky. Oboznámime sa s tajomstvom života živočíchov a rastlín. Navštívime obecnú knižnicu rámci mesiaca knihy. Deti dostanú elementárne poznatky o našej a susedných krajinách a tým sa budeme venovať primerane geografii a histórii. Deň matiek sa bude niesť celým mesiacom. Spoločne s deťmi zažijeme týždeň detskej radosti.
Veselé leto
Cieľom obsahového celku je posilňovať úctu k základným ľudským právam, viesť rozhovory na tému multikultúrnej rozmanitosti ľudstva, života detí v rôznych kútoch Zeme, ich spôsob života, zaujať k nim hodnotiace postoje a vyslovovať jednoduché úsudky. Deti sveta – MDD. Deti budú prostredníctvom rôznych činností a aktivít priamym a sprostredkovaným pozorovaním spoznávať zmeny v prírode, ktoré prináša letné obdobie, čo tieto zmeny pre človeka znamenajú, aké radosti, ale aj nástrahy prinášajú. U detí sa budeme snažiť prehĺbiť záujem o prírodu v rôznych biotopoch, budeme ich učiť byť k prírode vnímavými a ohľaduplnými. Týždňom detskej radosti oslavujeme Deň detí zábavou, športovými hrami, zábavno-náučnými a športovo – vedomostnými súťažami. Prirodzenou radosťou z pohybu ich budeme viesť k pozitívnemu postoju k športu, zásadám zdravého životného štýlu a rozvíjať u nich myšlienku fair play zápolenia.
Záver školského roka bude patriť príprave detí na bezpečné prázdniny a rozlúčke s predškolákmi. A slávnostným odovzdávaním Osvedčení o ukončení predprimárneho vzdelávania.